Ladataan Tapahtumat

Yleistä tietoa rippikoulusta 2026

Rippikoulun 2026 järjestävät yhteistyössä Kalajoen Kristillinen Opisto ja Uusheräys. Mukana on opettajia myös New Winesta.

Rippikoulu koostuu neljästä osasta. Lokakuussa 2025 tapaamme etänä ja aloitamme yhteisen matkamme. Alkuvuodesta 2026 kokoonnumme Kalajoelle ja heinäkuussa Heinikselle. Tärkeän osan rippikoulua muodostaa myös rippikoululaisen omassa seurakunnassaan käymä seurakuntajakso. On siis tärkeää olla yhteydessä oman seurakunnan rippikoulusta vastaavaan työntekijään ja keskustella hänen kanssaan järjestörippikoulun käymisestä.

Perusrippikoulupäivä leirillä koostuu yhteisistä hartaushetkistä, musiikista, opetuksesta, isosryhmäilystä, ruokailuista ja yhdessäolosta. Ajatuksena on se, että saamme yhdessä iloita ja kasvaa uskossa, rukouksessa ja elämässä.

Olet lämpimästi tervetullut leirille, vaikka järjestäjätahot eivät olisi sinulle entuudestaan tuttuja!

 

Mikä ihmeen Uusheräys, Opisto, Heinäkallio ja New Wine?

Uusheräys on Suomen evankelis-luterilaisen kirkon herätysliike, jolle tärkeää on Raamattu, Jeesus, rukous, sielunhoito ja lähetystyö. Siionin matkalaulut, Lähettäjä-lehti ja erilaiset ihmisiä kokoon kutsuvat tilaisuudet kuuluvat Uusheräyksen tunnusmerkkeihin. Uusheräys on pieni, mutta merkityksellinen herätysliike, jossa on turvallista kasvaa kristittynä. Lisää tietoa Uusheräyksestä löytyy osoitteesta: uusherays.fi

Kalajoen Kristillinen Opisto on yli 80-vuotias oppilaitos ja kurssikeskus, jonka taustayhteisö Uusheräys on. Opistolla annetaan ammatillista ja yleissivistävää opetusta ja järjestetään erilaisia lyhytkursseja, leirejä ja tapahtumia. Opisto on kuuluisa hyvästä ruoastaan ja mukavasta sijainnistaan jokivarressa, aivan kaupungin keskustassa. Lisätietoa Opistosta löytyy osoitteesta: kkro.fi

Heinäkallion leirikoti eli Heinis sijaitsee Kangasalla rauhallisessa maaseutuympäristössä peltojen ja järvien ympäröimänä. Etäisyys Tampereen keskustasta on vain noin 30 kilometriä. Heinäkallion omistaa Uusheräyksen Keskusliitto ry, jonka keskeinen toiminta- ja palvelupaikka Heinäkallio on ollut jo yli 50 vuoden ajan. Heiniksellä on luonnonkaunis ja kotoisa ympäristö, jossa on mainiota leireillä! Lisätietoja Heiniksestä löytyy osoitteesta: heinakallio.fi

New Wine on seurakuntien uudistumiseen tähtäävä verkosto. Ylistäminen, Jumalan Sanan opettaminen ja Jumalan kohtaaminen ovat tärkeitä juttuja New Winen toiminnassa.

Rippikoulun ajankohdat

Lokakuussa 2025 rippikoulun etäaloitus (pari tuntia), tarkempi aika sovitaan yhdessä.
2.–6.1. Vuosi käyntiin, Kalajoen Kristillisellä Opistolla
39.6.–5.7. Pitkä leiri Heinäkallion leirikodissa (Kangasala)
5.7. Konfirmaatio, Pälkäneen kirkossa

Hinta

Rippikoulun hinta on 450 € + matkat. Rippikoulumaksu peritään ennen pitkän leirin alkua. Tarvittaessa leirimaksuun voi hakea avustusta osoitteesta: kkro.fi/lyhytkurssit-ja-tapahtumat

Ilmoittautumiset ja lisätiedustelut

Ilmoittautumiset 14.9.2025 mennessä osoitteeseen:  https://link.webropol.com/ep/rippikoulu26

tai Opiston toimistolle: 08 4639 200, myöhemminkin voi vielä kysellä pääseekö mukaan porukkaan!

Jaa tämä sivu omissa some-kanavissasi: